Kierowaniem do DPS zajmuje się

Zespół Wsparcia Osób Starszych i Niepełnosprawnych  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach mieszczący się
w Ośrodku Interwencji Kryzysowej   ul.      Boryńska 13  

Czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 -10.00. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu:

32 43 57 840 wew. 22 lub 24

32 43 53 072 wew. 22 lub 24

32 50 65 040 wew. 22 lub 24

 

Dla kogo DPS?

Zgodnie z art. 54 ust.1 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12.03.2004 r 

(t.j. Dz. U. z 2023 r.              poz. 901 z późn. zm.)
 

"Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej... "

Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.

Jak starać się o miejsce w DPS?

Do Domu Pomocy Społecznej kieruje się na podstawie :

  1. Pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do domu, złożonego do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach lub korespondencyjnie na adres:
    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach, ul. Ks. Przemysława 2,  44-240 Żory
  2. Rodzinnego wywiadu środowiskowegoprzeprowadzonego przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się w dniu jej kierowania, zawierającego w szczególności pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę lub gminę.

Do pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie dołącza się :

  1. kserokopię decyzji organu emerytalno-rentowego,
  2. dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy do wglądu,
  3. pisemną zgodę osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie oraz pisemną zgodę na potrącanie odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej, a w przypadku braku zgody osoby postanowienie Sądu o umieszczeniu "bez zgody"
  4. oświadczenie o stanie majątkowym,
  5. kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
  6. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia ze wskazaniem typu domu
  7. opinia dotycząca sprawności psychofizycznej osoby ubiegającej się o skierowanie do domu pomocy społecznej,
  8. inne dokumenty wskazane przez pracownika socjalnego w trakcie przeprowadzanego wywiadu środowiskowego
  9. oświadczenie o dochodach osób zobowiązanych do dopłaty za pobyt członka rodziny w DPS(zstępnych, wstępnych, małżonka)

 

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez ośrodek pomocy społecznej, komplet dokumentów wraz z decyzją kierującą do DPS przesyłany jest do właściwych PCPR, MOPS, który - w przypadku posiadania wolnych miejsc we wnioskowanej placówce - wydaje decyzję   o umieszczeniu osoby zainteresowanej w danym domu pomocy. W przypadku braku miejsc, wnioskodawca/-czyni wpisywany/-a jest do rejestru osób oczekujących na miejsce w domu pomocy społecznej i informowany/-a o przewidywanym okresie oczekiwania na zwolnienie się miejsca.
 

Opłata za pobyt w DPS

Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Każdy dom pomocy społecznej ogłasza swój miesięczny koszt utrzymania na dany rok, który ogłasza w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym.

Decyzję o odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje ośrodek pomocy społecznej kierujący daną osobę do  tego typu placówki.

Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są:

  1. mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka.
    Mieszkaniec domu wnosi nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu.
  2. małżonek zstępni przed wstępnymi
    W przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium.
    W przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
    Kierownik ośrodka pomocy społecznej ustala w drodze umowy z małżonkiem, zstępnymi przed wstępnymi mieszkańca domu wysokość wnoszonej przez nich opłaty za pobyt tego mieszkańca w domu pomocy społecznej.
  3. gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej- w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez mieszkańca domu, jego małżonka i zstępnych przed wstępnymi.


Jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność małżonek, zstępni przed wstępnymi oraz gmina nie mają obowiązku wnoszenia opłat.

 

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t. j. Dz. U. z 2023r., poz.901 z późn. zm.)